Pacientský program
Součástí 46. ročníku Brněnských onkologických dnů byla také pacientská sekce, která nabídla řadu bloků i témata zaměřená na survivors.
Program pacientské sekce 2022
Středa 12. 10. 2022
14.30 - 16.00
Zasedání Pacientské rady MOÚ
Čtvrtek 13. 10. 2022
Přednáškový sál: Pacientský sál, 2. patro
10:00
Přivítání a křest katalogu pacientských organizací
10:15 – 10:55
Pohybová aktivita onkologických pacientů a její vliv na zdatnost, rekonvalescenci, psychický stav
Dosavadní výzkumy potvrzují domněnku, že pravidelná fyzická aktivita může hrát klíčovou roli nejen v nefarmakologické péči o přeživší pacienty ale i jako prevence samotného vzniku onemocnění. Samotná léčba onkologických onemocnění s sebou nese řadu nežádoucích vedlejších účinků, například kardiotoxicitu, úzkostné stavy, deprese, sarkopenii, polyneuropatii, nádorovou únavu a poruchy spánku. Pravidelná pohybová aktivita je spojena s významnými přínosy pro lidské zdraví, včetně sníženého rizika výskytu některých typů nádorů a eliminaci doprovodných nežádoucích účinků onkologické léčby. Řada epidemiologických studií zjistila souvislost pravidelné pohybové aktivity se sníženou úmrtností související s onkologickým onemocněním. Minimální množství aktivity potřebné k dosažení takového přínosu je stále neznámé, doporučení ACSM naznačují, že je zapotřebí minimálně týdně 150 minut pohybové aktivity se střední intenzitou. Nefarmakologická pohybová léčba je oblastí péče o přeživší, jejímž cílem je zavedení cílených řízených cvičebních programů do celkové terapie u pacientů. Cvičební programy jsou proveditelné v průběhu onemocnění, včetně období před zahájením léčby, také během adjuvantní protinádorové léčby (včetně chemoterapie) a u přeživších. Při preskripci pohybové aktivity je nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu pacienta, včetně komorbidit, věku a úrovni tělesné zdatnosti.
Přednáší: MUDr. Kateřina Kapounková, Ph.D.
11:00 – 11:45
Zdravý spánek a psychoterapie
Spánek je u pacientů s onkologickým onemocněním velkým tématem. Ve workshopu si řekneme, jak zdravě spát, jak pracovat s potížemi se spánkem, jak mohou pomoci ve zdravém spánku relaxační techniky a jaké jsou vhodné. Ujasníme si také, kde pomůže psycholog a kdy už je na místě konzultovat potíže s lékařem. Účastník workshopu si odnese kompletní obrázek o tom, jak mu psychoterapie může pomoci lépe spát. Ve workshopu se počítá s prostorem pro vlastní dotazy posluchačů a v případě zájmu je možno realizovat i nácvik svalové relaxace.
Přednáší: Mgr. et Mgr. Iva Vaňková
Iva Vaňková je psycholožka a psychoterapeutka, s dokončeným výcvikem v kognitivně behaviorální terapii. V Olomouci provozuje vlastní poradnu, kde pracuje se všemi typy obtíží, zejména však s depresivními potížemi, úzkostnými problémy jako panická porucha, obsedantně kompulzivní porucha, generalizovaná úzkost aj. Řeší také vztahové a intimní potíže nebo realizuje dlouhodobou léčbu spojenou s potížemi plynoucími z poruch osobnosti. Častým problémem řešeným v terapii je také nespavost. Ve volném čase Iva nejen pro pacienty nahrává podcast Zapni Axony na různá témata z oblasti psychologie.
Oběd
13.30 – 14.00
Diskuze o vzniku nových pracovních skupin k návratu pacientů do práce a aktivitě Právo na stejné podmínky
14:00 – 14:45
Prevence u onkologicky nemocných – možná cesta k redukci pozdních následků?
Prognóza onkologicky nemocných dětí se díky rozvoji diagnostiky a multimodální protinádorové i podpůrné terapie v posledních dekádách celosvětově výrazně zlepšila. Tato rostoucí skupina pacientů má však díky předchozí onkologické léčbě široké spektrum dlouhodobých pozdních následků. Řada studií již prokázala, že u pacientů po onkologické léčbě mnohé nemoci vznikají daleko dříve než u běžné populace. V rámci sledování pacientů v CNOP KDHO klademe důraz na důslednou prevenci rozvoje těchto pozdních následků. Kromě pravidelné edukace zdravého životního stylu – fyzická aktivita, zdravá strava, dostatečný spánek, abstinence kouření, a méně než mírné užívání alkoholu se zaměřujeme na časnou detekci a léčbu ovlivnitelných pozdních následků. Například při záchytu hypertenze zahajujeme časnou antihypertenzní léčbu, která je jedním z nejdůležitějších preventivních opatření rozvoje předčasné kardiovaskulární mortality. Ve sdělení informujeme o rizicích vzniku různých pozdních následků dle předcházející onkologické léčby a jejich možném ovlivnění.
Přednáší: MUDr. Jarmila Kruseová
Dlouhodobé následky onkologické léčby a prevence jako pokračování u dospělých
Dlouhodobé účinky onkologické léčby mají mnohdy negativní vliv na kvalitu života onkologických pacientů. Přestože je pacient vyléčen z onkologického onemocnění, mohou pozdní komplikace přetrvávat. V přednášce budou zmíněny nejčastější následky léčby a jejich řešení. Dále budou shrnuty postupy preventivního chování každého dospělého jedince.
Přednáší: MUDr. Lenka Pavčíková
15:00 – 15:45
Mindfulness – léčivý efekt přítomného okamžiku
Už od dob před 2500 lety, kdy datujeme pravděpodobný začátek Buddhova učení, je zřejmé, že nevědomost toho, jak funguje naše mysl, představuje hlavní příčinu lidského utrpení a že kultivace schopnosti vědomě pozorovat, jak vzniká naše zkušenost v přítomném okamžiku představuje jeden ze základních pilířů duševního zdraví. Je fascinující, že žijeme v době, kdy výzkum přináší přesvědčivé důkazy o efektivitě mentálních cvičení zavedených samotným Buddhou a že se tyto principy stávají integrální součástí komplexní onkologické léčby. Cílem semináře bude posluchače seznámit s tím, jak lze koncept Mindfulness, a s ním spojený trénink schopnosti být v přítomném okamžiku, využívat v každodenním životě pro podporu duševního zdraví a rozvíjení naší fyzické a psychické odolnosti.
Přednáší: doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.
Klinický psycholog, gestalt psychoterapeut a přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dlouhodobě se výzkumně i klinicky zabývá tématem emočního uvědomění, regulace emocí, Mindfulness a v posledních letech také tématem eHealth a psychoonkologie. Přednáší lékařskou psychologii a psychosomatiku na LF MU.
Katalog pacientských organizací
Společenský večer
Pátek 14. 10. 2022
Přednáškový sál: Sál R. Wernera
Program společný s BOD Survivorship
Organizační výbor sekce pro pacienty:
- Mgr. Šárka Slavíková – Amélie, z.s., Hlas onkologických pacientů
- Bc. Michaela Tůmová – Dialog Jessenius, Hlas onkologických pacientů
- Mgr. Štěpánka Pokorná – Aliance žen s rakovinou prsu, Hlas onkologických pacientů
- Ing. Iva Mládenková, Ph.D. – Masarykův onkologický ústav
- Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D. – Masarykův onkologický ústav, Liga proti rakovině Brno
Dotazy
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
E [obfuscate_1_|99|100|117|94|100|108|116|114|112|108|62|109|111|112|45|97|122]
T 737 571 224